Marmara Adası: Marmara Denizi’nin incisi. Şahane deniziyle uygun fiyatlı yaz tatili arayanların gizli cenneti. (Yazı ve Fotoğraflar: Gözde Çağdaş)

Doğduğumdan beri yaz tatillerimi geçirdiğim ve daha yeni yeni böyle bir imkana sahip olmanın kıymetini anladığım memleketim Marmara Adası. Doğma büyüme adalı olan rahmetli babaanne ve dedemin anlattıkları Marmara Adası hikayeleri hala kulaklarımda… Adaya dair 29 yıl boyunca öğrendiklerimi ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Eminim sizler de bu yazıyı okuduktan sonra yaz tatilinizi planlarken birkaç gününüzü buraya ayıracaksınız 🙂

Marmara Adası

Manastır Plajı

Öncelikle size biraz Marmara Adası hakkında genel bilgiler vermek istiyorum. Eski adı Prokonnisos olan adadaki yerleşim tarihinin milattan öncelere kadar dayandığını belirteyim. Marmara Adası’nın tarihi boyunca adada Yunanlılar, Bizanslılar ve son olarak Rumlar yaşamış. Rumlardan sonra ise kalan evlere Karadeniz Bölgesinden(Ağırlıklı olarak Kastamonu) göçen aileler yerleşmiş. Günümüzdeki adını; adanın geçim kaynağı olan, dağlarından çıkarılan mermer rezervlerinden almakta olan Marmara Adası, mermer ticaretiyle de Türkiye’nin mermer ihtiyacının %30’una yakınını karşılıyor. Ada, Marmara Bölgesindeki adaların en büyüğü ve Türkiye genelindeki adaların ikinci büyüğüdür. Günümüzde Marmara Adası’nda, Marmara Merkez, Çınarlı, Gündoğdu, Topağaç, Asmalı ve Saraylar olmak üzere toplam 6 adet yerleşim yeri bulunmaktadır.

Marmara Adası

Saraylar: Küçük Kum Plajı

Şimdi size benim bir tatil planlarken cevaplarını aradığım ‘Buraya ne zaman gitmeli?’, ‘Neden gitmeli?’, ‘Nasıl gideriz?’, ‘Nerede kalırız?’, ‘Nerede denize girmeli?’, ‘Burada ne yemeli?’, ‘Buranın nesi meşhur, buradan ne almalı?’ sorularına kısa kısa cevap vermek istiyorum.Marmara Adasına Ne Zaman Gitmeli?

Haziran ayı ile Eylül ayının 15’i arası, deniz suyu sıcaklığı başta olmak üzere genel olarak havaların tatile elverişli olduğu bir dönemdir. Ben de çocukken okullar kapandığı günün ertesi günü gidip okullar açılmadan bir hafta önce dönerdim.

Marmara Adası

Manastır Plajı

Marmara Adasına Neden Gitmeli?

Gerçekten güzel halk plajlarında, az tuzlu ve az soğuk denize girmek istiyorsanız; denize gireceğiz diye otellere ve plajlara fahiş fiyat ödemek istemiyor; uygun fiyatlı otel/pansiyon arıyorsanız, eee yeme-içmesi de aile bütçemize uysun diyorsanız Marmara Adası kesinlikle tercih edeceğiniz yerlerin başında gelmeli.

Marmara Adası

Saraylar Köyü Limanı

Marmara Adasına Nasıl Gideriz?

Öncelikle adanın merkezine mi yoksa köylerinden birine mi gideceğinize karar vermeniz lazım. Adanın merkezi ile birlikte tüm köyleri deniz kıyısında yer alıyor. Her köyünde plaj ve konaklama imkanları bulunuyor. Konaklama için turistik olarak en popüler yerler Marmara merkez, Çınarlı ve benim de yerlisi olduğum Saraylar köyleridir.-Adanın merkezine araçsız ulaşım için yaz döneminde İstanbul Yenikapı İskelesinden kalkan İDO ve Bursa Mudanya İskelesinden kalkan BUDO deniz otobüslerinin yaklaşık 3 saat süren, tarifeli seferleri kullanılabilir. Ada içerisinde merkez ve köyler arasındaki ulaşım ise minibüslerle sağlanmaktadır.

-Eğer ‘Ben adaya aracımla geçmek istiyorum’ derseniz -ki ben adanın tamamını kendi aracınızla gezmenizi tavsiye ederim- Tekirdağ merkezde Akport İskelesinden ve Tekirdağ’ın Barbaros Mahallesinde Asyaport İskelesinden kalkan ro-ro gemileri merkez ve köylere yaklaşık 2 saat süren günlük seferler düzenlemektedir. Ro-ro gemilerinin sayfasındaki liste düzenli güncellenmediği için gidilmeden önce sayfadaki telefon numaralarından sefer saatlerini teyit etmenizi öneririm.

İDO seferleri için: https://www.ido.com.tr/

BUDO seferleri için: https://budo.burulas.com.tr/

RO-RO seferleri için: http://www.marmararoro.com/seferlerimiz.html

Marmara Adası

Saraylar Köyü Küçük Kum Plajı

Marmara Adasında nerede kalınır?

Hem köylerinde hemde merkezinde plaj olması sebebiyle hepsi tercih edilebilir. Ancak merkezde fiyatların biraz daha yüksek olabileceğini unutmayın derim. Köylerde genellikle pansiyon, merkezinde ise butik otel ve pansiyon şeklinde konaklama imkanları mevcuttur. Konaklama seçenekleri ile ilgili otel karşılaştırma sayfaları ve Marmara Adalar Belediyesinin (www.marmara.bel.tr) sayfalarından bilgi edinilebilir.

Marmara Adası

Çınarlı Köyü PlajıMarmara Adasında Nerede Denize Girmeli?

Öncellikle adanın hiçbir plajında plaj girişi, otopark ücreti vs. olmadığının müjdesini vereyim. Adanın en güzel plajı olan Manastır Plajı, merkez ile Çınarlı Köyü arasında yer alıyor ve özel araçla ya da merkezden kalkan minibüsler/kayıklar ile ulaşılıyor. Kumluk olan plajda, çay bahçeleri (alkollü) bulunuyor ve isteyenlere şezlong kiralama (bazıları yeme-içme karşılığında şezlonga ücret almıyor) hizmeti de sunuluyor. Ayrıca adanın en çok bilinen diğer iki plajı Aba ve Kole de yine merkezde yer alıyor. Aba, merkezin girişinde yer alan çakıllı ve sosyetik -civcivli- plaj olarak biliniyor. Bu plajın kenarında butik oteller ve adanın geneline göre yüksek fiyatlı mekanlar (çok beklentiniz olmasın çay bahçesinden hallice) bulunuyor. Kole plajı ise merkezin bitiminde yer alan kumluk ve daha çok kadınların ve çocuklu ailelerin tercih ettiği sakin plajdır.

Marmara Adası

Saraylar Köyü: Küçük Kum’un Denizi

Şimdi gelelim köylerde yer alan plajlara: kuzguna yavrusu şahin görünür misali kendi köyümü övmek gibi olmasın ama kumuyla, sakinliğiyle ve denizin temizliğiyle bana göre adanın en güzel ve en bakımlı 2 plajı Saraylar köyünde Abruz (Abroz) mevkiinde yer almakta. Büyük kum (kadınlar plajı) etrafı paravanla çevrili, kumluk plaja ve localara sahip, sığ denizi bulunan sadece kadınlara hizmet veren bir plaj. Küçük kum ise yine kumluk plaja ve localara sahip, sığ denizi bulunan karma plaj. Ancak bu plajların kötü bir yanı var maalesef, o da yemek yiyebileceğiniz düzgün yerlerin bulunmaması. Sizleri uyarmam lazım, eğer Abruzdaki bu plajlara günübirlik olarak farklı yerlerden gelecekseniz, mutlaka yanınızda yiyecek getirin. Çünkü burada yer alan, 2-3 adet büfeden hallice çay bahçesinde paranızın karşılığını alamazsınız maalesef.

Marmara Adası

Saraylar Köyü: Büyük Kum Plajı

Çınarlı Köyü plajı, sakinliği ve merkeze yakınlığı sebebiyle adanın turistler tarafından tercih edilen bir bölgesi. Güzel kumluk bir plajı ve bu plaja nazır pansiyonları ile çay bahçeleri bulunuyor.

Gündoğdu, Topağaç ve Asmalı, daha çok yerlileri ve yazlıkçıları tarafından tercih edilen köylerden olup, yine kumluk ancak küçük plajlara sahiptir.Marmara Adasında Ne Yemeli?

Gelelim benim araştırmalarda en sevdiğim kısma 🙂 Eee kalbe giden yol mideden geçer malum ama benimki sanırım otoban 😀 Neyse biraz ciddiyet 🙂 Adanın köylerinde vakit öldürmelik küçük çay bahçeleri bulunmakla birlikte asıl yeme-içme yerleri merkezde bulunuyor. Öncelikle merkezdeki balık restoranlarında mutlaka midye tava ve midye dolma yenmeli, sonrasında üzerine şahane bir Rum mezesi olan peynirli patlıcanla cila yapılmalı 🙂 Yine merkezde çınarların altındaki çay bahçelerinde adaya has koruk suyu (olmamış üzümden yapılan bir çeşit kekremsi meyve suyu) ve adanın dağlarından toplanarak hazırlanan ada çayı denenmeli (şahsi tavsiyem içeceğinizin yanına dışarıdaki büfelerden çibörek söyleyin). Merkezdeki çay bahçelerinde içeceğinizi oradan içtiğiniz takdirde dışarıdan yemek getirmek serbest. Merkezde ana yolda yer alan poğaçacılardan kahvaltınızı veya denizde yemelik hamur işlerinizi alın (akşam 19:00 dan sonra balkabağı misali bu tezgahlardaki hamur işleri şahane tatlılara/pastalara dönüşüyor). Yerel dondurmacılarda adanın dutlarından yapılan meşhur karadutlu dondurmayı deneyin bana dua edin 🙂

Marmara Adası

Marmara Merkez: Birol Restoran

Marmara Adasının Nesi Meşhur, Buradan Ne Almalı?

Gelelim fasulyenin faydalarına, sizler de benim gibi magnet meraklısıysanız eğer merkezde bulunan 2-3 hediyelik eşya satan dükkandan magnetinizi alabilirsiniz.“Adaya özel ne var?” derseniz saymaya başlıyorum. Merkezde, ana cadde üzerindeki tezgahlardan ada dağlarından toplanan -bizzat ailece bizim de topladığımız- ada çayı ve kekik, denizden toplanan deniz kabukları, deniz yıldızları ve deniz atları, ada köylülerin işlediği zeytin çeşitleri ve zeytinyağları ile merkezde tek olan peynir dükkanından mihaliç -adalı diliyle mağlıç- peyniri (tuzlu/tuzsuz) satın alabilirsiniz. Ayrıca şahsen deneyimlemediğim ancak yakınlarımdan faydasını çok duyduğum, mide ağrılarını/yaralarını iyileştiren alternatif tıp örneği -nam-ı diğer kocakarı ilacı- kudret narını da yine tezgahlardan alabilirsiniz.

Marmara Adası

Marmara Merkez: Çay Bahçeleri Önü

BONUS: Yine şahsi tavsiyemdir: Sizde benim gibi gittiğiniz yerlerde tepeden manzara görmeye meraklıysanız ve adaya aracınız ile gittiyseniz (aracınızla bozuk yollara girmekten çekinmiyorsanız eğer), eskiden NATO’nun gözlem yaptığı radar tepesine çıkmanızı ve manzaraya bir de buradan bakmanızı tavsiye ederim.

Marmara Adası

Nato Tepesi Manzaralarından Biri

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz! Marmara Adası ile ilgili tüm fotoğraflarımıza ve gezi notlarımıza Youtube kanalımızdaki videomuzdan ve Instagram’da @gozde_cagdas profilinden ulaşabilirsiniz. Takipte kalın, beraber gezelim:)Websitemizdeki Diğer Seyahat Yazılarımız:

Çek Cumhuriyeti’nde Araba Turu!

Amsterdam’dan Haber Geldi!

Kars’a gittik! Ama Trensiz 🙂

Bu Yaşıma Gelmişim Bi Kapadokya Yapmazsam Ayıp Olurdu!

Bu Yazıya Puan Verin!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]