Makalu Falcon 5 Mevsim 3 Kişilik Çadır İncelemesi

Selamlar! Kendim Makalu Falcon alacağım zaman internette bu çadır hakkında hiç doğru düzgün yazı, inceleme, video vs. bulamamıştım. Ben çadırı alanı neredeyse 1 sene oldu ve gayet memnunum. O yüzden kısada olsa Makalu Falcon hakkında bir şeyler yazayım ki alacak olanlara belki faydası olur diye düşündüm 🙂

Eğer yanlış hatırlamıyorsam Makalu, Atlas Outdoor’un ürettirdiği bir ürün. Aslında ben çadırda genelde tek kaldığım için Makalu Flame almak istiyordum. Ama Atlas Outdoor’un dediğine göre Husky ile bir sorun olmuş ve artık Makalu Flame ürettiremiyorlarmış. Neyse konumuza dönelim 🙂

Makalu Falcon

Şimdi burada biraz Makalu Falcon’un özelliklerinden bahsetmek istiyorum. O kadar teknik detay falan yazmayacağım. Tente kalınlığı, iç hacim vs. gibi teknik bilgileri zaten ürünü alacağınız internet sitelerinde bulabilir ya da mağazalardan öğrenebilirsiniz. Ben burada biraz daha deneyime dayalı olarak yazacağım ki asıl merak edilen taraf burası.

Boyut

Makalu Falcon boyut olarak gerçekten 3 kişinin rahatlıkla sığabileceği bir çadır. Hani 3 kişilik diyorsa 2 kişi rahat eder gibi değil. Gerçekten 3 kişilik. Tabii kişilerin boyutuna göre değişir bu 🙂 Aşağıdaki 2 adet uyku tulumu varken çadırın iç kısmını görebilirsiniz.

Makalu Falcon

Hatta boyut konusunda şöyle bir örnek vereyim. Yaz kampı için Decathlon’daki büyük çift kişilik şişme yatağı almıştım. Yatak tam sığdı ve 3 kişi gayet rahat yattık 🙂 Ama 2 kişi kullanacaksanız ve şişme yatak alacaksanız iki kişilik yatağın küçük olanı öneririm. Nedeni ise, çadırın içinde eşyalar için yer kalsın 🙂Aşağıdaki görselde sol tarafta Husky Flame ve sağ tarafta Makalu Falcon var. Boyutları kıyaslamanız açısından bu görseli paylaşıyorum 🙂

Makalu Falcon

Kurulum

Çadırın kurulumu gayet kolay. Zaten 3 adet çubuk var. Onları geçiriyorsunuz ve bitti. Onun dışında gerdirmeleri iyi yapın ki çadırda hava sirkülasyonu rahat olsun.

Makalu Falcon

Çadırımız 5 mevsim çadır olduğu için bildiğiniz diğer çadırlar gibi 2 parça halinde kurulmuyor. Çadır tek parça. Yani dış tentesi olmadan kullanamazsınız. Bu çadırlarda iç ve dış kısmı içeriden birbirine tutturduktan sonra çubukları dış tenteye geçiriyorsunuz. İlk seferde iç ve dış çadırı birbirine taktıktan sonra bir daha çıkarmayın. Yoksa her seferinde gereksiz bir uğraş olur. Sadece katlayın ve çantasına koyun.Çadırımız 5 mevsim çadır olduğu için kar etekleri var. Kar eteklerini toplamak isterseniz içeriye katlayabilir ve içeride bulunan yerlerine takarak sabitleyebilirsiniz. Ben hiç uğraşmadım kapatmakla. Ayrıca çadırımız 5 mevsim olduğu için bolca gerdirme ve halat bağlantı yerleri mevcut. Ama çoooook aşırı rüzgarlı bir yere gitmiyorsanız bence bu halatları vs. kurmanıza gerek yok.

Makalu Falcon Kurulum Videosu
Eşya Yerleri ve Bagaj Bölümü

Çadırın içinde 6 adet büyük cep var. Gayet rahat tüm eşyaların sığıyor. Ayrıca Dış tente ile iç kısım arasındaki boşluk baya geniş. Çantalardan ayakkabıya, mutfak malzemesinden oduna kadar her şeyi rahatlıkla saklayabilirsiniz. Görselde ki kırmızı halkanın içerisindeki 3 cep ve benim olduğum tarafta 3 cep daha var.

Makalu Falcon
Çadırın bagaj bölümünün elimde doğru açıdan çekilmiş fotoğrafı şu an için yok ama aşağıda paylaştığım görsel biraz da olsa boyutunu belli ediyor.

Makalu Falcon
Havalandırma

Çadırın havalandırması gayet iyi. Hem yazın hem kışın kullandım. Yazın püfür püfür esiyor içerisi ve gayet rahat uyuyorsunuz. Tabii gidip güneşin alnına kurmazsanız 🙂 Yani “Çadır 5 mevsim, bir de yaz için çadır almam gerekiyor mu?” demeyin. Adı üzerinde 5 mevsim. 4 mevsim + dağ gibi zorlu koşullar için. Yani yazın da çok rahat edersiniz.

Makalu Falcon

Kışın da havalandırmalar çok iyi olduğu için içerisi çok rahat oluyor ve hiç nem yapmıyor. Biliyorsunuz ki çadırın iyi hava alması lazım yoksa içerisi buhar olur ve üşürsünüz. Çadırda gece boyu sürekli nefes alıp vererek hava buharı çıkarıyorsunuz ve havalandırma olmazsa çadırın nemlenmesine sebep oluyor. O yüzden havalandırmaları yaz-kış açık tutun.

Makalu Falcon

Fotoğrafta gördüğünüz üzere bunlar üst taraf havalandırmaları. Bunları komple açık tutmanız yeterli olacaktır. Yazın da kapıyı açtığınız zaman mis gibi.
Makalu Falcon

Makalu Falcon

Sabah erkenden gelip koca plajda yer yokmuş gibi çadırımın tam önüne çöp atıp, mangal kuranlar olmasaymış, bu fotoğraf daha güzel olabilirmiş 🙂

Makalu Falcon

Kısada olsa Makalu Falcon hakkında bir şeyler anlatmaya çalıştım. Umarım yazdıklarım faydalı olmuştur ve karar vermeniz konusunda size yardım etmiştir. Aklınıza takılan sorular olursa yorum olarak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım 🙂
Ucuz birkaç kamp ekipmanı için: AliExpress’ten Alınabilecek Güzel ve Ucuz Kamp Ekipmanları

Makalu Falcon 5 Mevsim 3 Kişilik Çadır İncelemesi” için 4 yorum

 • 28 Ocak 2019 tarihinde, saat 11:11
  Permalink

  inceleme yazınızı internette gezerken tesadüfen gördüm. çok başarılı. arkadaşımda var aynı çadırdan. karda kış şartlarında deneme fırsatım oldu. tavan yüksekliği, genişliği, kurulum kolaylığı ve sağlamlığı çok iyi. fiyat performans olarak da muadillerine göre üstün bir çadır seçeneği.

  Yanıtla
  • 28 Ocak 2019 tarihinde, saat 23:34
   Permalink

   Hasan merhaba:)

   Yorumun için teşekkür ederim. Evet çadır fiyat performans olarak güzel bir çadır. Karda deneyimlemende güzel. Üstelik baya da geniş bir çadır.

   Yanıtla
 • 25 Nisan 2020 tarihinde, saat 22:18
  Permalink

  Merhaba bende bu çadırdan aldım. Ancak ben alırken husky falcon diye almıştım ☺️neyse çok sorun yapmıyorum ancak ikisi Arasında ne fark var merak ediyorum bilginiz var ise sizden cevap bekliyorum. Malumunuz üzere virüs mıhabeti nedeniyle henüz kullanma şansım olmadı.iyi günler dilerim

  Yanıtla
  • 1 Mayıs 2020 tarihinde, saat 22:32
   Permalink

   Selamlar 🙂

   Yorumun için çok teşekkürler öncelikli olarak 🙂

   Husky diye alman biraz üzücü olmuş, evet 🙂

   Maalesef net bir bilgim yok bu konuda fakat az da olsa bildiğim kadarıyla marka dışında pek bir farkı yok. Belki çok az bir kalite farkı olabilir ama Husky kullanan arkadaşlarım da var ve arada çok fark göremedik. Hatta ben Makalu Flame 2 alacaktım fakat onun üretimini durdurdular. Bildiğim kadarıyla bunlar Atlas Outdoor’un kendi ürettirdiği ürünler. Dedikodulara göre Husky ile bu ürünler yüzünden sorun yaşıyorlar ve Flame modelini artık üretemiyorlar. Flame tasarım olarak diğer çadırlara göre biraz farklı olduğu için büyük ihtimal patent sorunu nedeniyle üretimini durdurmuş olabilirler.

   Kısacası muhakkak bir kalite farkı vardır fakat benim görüşüme göre çok bir fark yok. Bunlar en zorlu koşullara göre üretilmiş çadır modelleri olduğu için zorlu bir zirve tırmanışı sırasında yüksek rakımlarda ve çok zorlu hava koşullarında kullanmadıkça çok farkını görmeyiz 🙂

   Çadırdan genel olarak çok memnunum bu arada. Tek sıkıntı tek kişi kullanıyorum ve 1 kişi için biraz büyük 😀

   Umarım yorum az da olsa yardımcı olmuştur 🙂

   Sevgiler.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − nine =