İkinci hafta sonu gezginimiz Hilal Akın’ın röportajı ile sizlerleyiz. Hilal Akın her fırsatta gezmeye kaçanlardan. Hilal, bize gezme tutkusunun nasıl başladığını, nereleri gezdiğini ve neler yaptığını anlattı. Umarım sizde onun hikayelerinden etkilenip daha çok gezersiniz 🙂 Hadi röportaja başlayalım! Ama okumaya başlamadan önce arka fona Spotify’dan güzel ve sakin bir liste açın…

Hilal Akın San Francisco’da

İlk olarak bize kendinden bahseder misin? Kimdir Hilal Akın, neler yapar? Nasıl başladı bu gezme aşkı ve nasıl devam edecek? Kendinle gezi tutkusunu bağlayan bir şekilde anlatabilirsen sevinirim : )

Adım Hilal Akın, 1991 İstanbul doğumlu, ailemin küçük gezgin kızıyım 🙂 İlkokul çağlarında basketbolla başlamak zorunda kaldığım spor hayatım (zorunda diyorum çünkü boyum yüzünden bunu yapmak zorundaydım 🙂 ) bende bir tutkuya dönüştü ve hiç kopmadığım spor, mesleğim oldu. Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nden mezunum. Biraz erken sayılabilecek bir yaşta, lise yıllarında bıraktığım basketboldan sonra Spor Akademisi’ne girerek spor hayatımın ikinci ve büyük ihtimalle hiç bitmeyecek kısmı başladı.Okurken daha yoğun olarak yaptığım pilates eğitmenliğini, şimdi yarı zamanlı olarak yapıyorum, çünkü Basketbol Federasyonu’nda Milli Takımlar’da çalışıyorum. İşim gereği gezdiğim de oluyor ama asıl en başa dönecek olursak, her şey üniversite zamanı Work and Travel’a gitmemle başladı. Bu arada Amerika yolculuğum benim ilk uçak deneyimimdi. İngilizcenin İ’sini bilmeden gittiğim Work and Travel’dan aynı şekilde döndüm, çünkü çok fazla Türk vardı etrafımda 🙂 Maalesef ben “Ay ben Türk görünce kaçarım” modunda davranamadım (Çünkü İngilizcem olmadığı için onlara muhtaçtım 🙂 )

Hilal Akın

Hilal Akın Brugge’de

Amerika ile başlayan gezme tutkum hiç bitmedi. Work and Travel’da dil öğrenemeyince üniversiteden mezun olur olmaz (hatta mezuniyet törenimden 2 gün sonra) Kanada’ya gittim. Altı ay diye gittiğim Vancouver’da iki seneye yakın kaldım. İki sene boyunca çok güzel dostluklar kurdum ve iyi niyetli insanlar tanıdım. Hatta hâla iletişim halindeyiz. Kim bilir belki bir gün dönerim.Sonrasında Avrupa’nın çeşitli yerlerini de görme isteği, hafta sonları ucuz bilet bulmalar derken sanırım ben bir gezgin oldum 🙂 . Basketbol Federasyonu Milli Takımlar Bölümü’nde işe başladıktan sonra her ay nerdeyse bir hafta sonuna seyahat planı yapmaya başladım. Şu an pilates dersi de verdiğim için biraz yoğunluktan dolayı bu iki – üç aya çıktı. Ayrıca sanmayın ki çok para kazanıyorum. Hepsi minimum bütçe ile tek başına yapılan geziler. Bu yüzden herkesin ‘Hilal şuraya gideceğim, ucuz bilet, kalacak yer nasıl bulurum, nereye gideyim’ sorularına maruz kalıyorum ama bu bana inanın mutluluk veriyor.

Hilal Akın

Hilal Akın Las Vegas’da

Yukarda bahsettiğin gibi work and travel yaptın. Peki bu konuda düşünce ve önerilerin nelerdir?

Benim için çok çok farklı bir deneyimdi, tabi ki bu tutkumun başlama noktası da burası. Ben hiç İngilizce bilmeden üstüne üstlük buradan bir arkadaşımla gittim ve çalıştığım yer de altı Türk daha olması ne yazık ki İngilizce öğrenmemi engelledi. Siz siz olun cidden Türklerin az olduğu yerlere gidin. Hoş, biz Wyoming’te Türk olmaz diye gidip, otel sahibinin bile Türk olduğu, bir tane uzun caddesi olan Lander’da dahi bulduk. Daha ayrıntılı bir şekilde Work and Travel maceram için blog’umu ziyaret edebilirsiniz.

Hilal Akın

Bugüne kadar kaç ülke ve şehir gezdin? Gelecek rotan belli mi? Her yıl şu kadar şehir ya da 40 yaşıma kadar tüm Dünya gibi bir hedefin var mı?

15 Ülke ve 30 Şehir oldu şu ana kadar. Gelecek rotam Black Friday’de 280 TL ye gidiş dönüş bileti aldığım İtalya-Bologna’ya. Aslında bu sene Avrupa’ya gitmeme sözü vermiştim kendime. Çünkü yazın büyük çaplı bir Asya planım var onun için para biriktiriyorum, ama 280 TL çok cazip gelince anlık bir kararla aldım. Biraz aceleci biriyim ve buda bir şeyleri çabuk tüketmeme sebep oluyor. Bu yüzden 40 yaşıma kadar büyük ihtimalle görmek istediğim her yeri gezerim ve sonunda içime sinen sevdiğim bir yerde de kalırım diye düşünüyorum.

Hilal Akın

Hilal Akın Barselona’da

Seni en çok büyüleyen yerler nereler oldu? Bununla birlikte en çok hüsrana uğratanlarda 🙂

Hepsi ayrı ayrı bebeklerim benim! 🙂 Her yer için ayrı duygular yaşadım. O yüzden özellikle Las Vegas’ın gece hayatı, Belgrad’ın doğa güzelliği, Roma’nın yemekleri ve güzel ambiyansı diye yazar ve say say bitiremem. Benim için en özel yer tabi ki Vancouver. Çünkü orada iki seneye yakın kaldım ve başka türlü bir bağ var orasıyla aramda. Hüsrana uğratan yer ise Work and Travel zamanı gidemedim diye içimde kalan ve Kanada’da olduğum zamanlar gitme fırsatı bulduğum San Francisco ve Miami oldu. Beklentimi çok yüksek tutmuşum sanırım ki hayal kırıklığına uğradım..
Hilal Akın

Hilal Akın Amsterdam’da

Hilal Akın olarak gezmek isteyen arkadaşlara kesinlikle görmelisiniz dediğin yerler var mı?

Vancouver! Dil eğitimi düşünüyorsanız kesinlikle gidin derim. Daha fazla bilgi isteyenler bana ulaşabilirler, seve seve yardımcı olurum ki benim sayemde giden ve benim iş bulduğum altı, yedi kişi var. Bir de bence herkesin ömründe bir kere deneyimlemesi gereken bir yer Las Vegas! Ben iki kere deneyimledim. İlkinde 21 yaşın altındaydım (21 yaş altına her şey yasak Amerika’da). O yüzden ikinci kez gitme ihtiyacı duymuştum. Bu yüzden Kanada’dayken gittim ve tam 6 gün kaldım, ama siz siz olun 3 günden fazla kalmayın 🙂 Avrupa’da ise ucuz, güzel ve eğlenceli tatilin adresi Belgrad. Malta’ya da iki kere gittim orayı da çok sevdim. Dedim ya her yerin tadı ayrı bende.

Hilal Akın

Hilal Akın Vancouver – Deep Cove’da

Peki Türkiye’de özellikle görülmesi gerekir dediğin yerler var mı sana göre?

Ne yazık ki başka ülke başka kültürler derken ülkemizdeki güzellikleri çok fazla gezemedim. Mesela Karadeniz turu yapmayı çok istiyorum. Ama ilk başta yurt dışı planlarımı bitirmem lazım. Gittiğim yerlerden ise Antalya Kaş’ı çok beğenmiştim. Dalış kampına gittiğim Kaş, bende ayrıdır. Yemek yemeyi seviyorsanız bir Adanalı olarak Adana ve Gaziantep’i de öneririm. Eğer ki hafta sonları İstanbul’dan kaçmak için bir tavsiye isterseniz Şile’de bulunan Akçakese’yi öneririm. Özellikle yazın çok keyifli oluyor ama Temmuz, Ağustos’ta gitmeyin, denize giremeyebilirsiniz.
Hilal Akın

Hilal Akın İstanbul’da

İşi gücü bırakıp gezgin olmak gibi bir plan var mı? Yarın bir gün “Hilal Akın işi bıraktı ve yollara düştü” diye bir manşet görecek miyiz? Eğer varsa bunun için neler yapmayı planlıyorsun? Ne gibi bir planın ve hedefin var?

Ben biraz garantici biriyim, o yüzden temelli işi gücü bırakıp gezgin olmak şuan ki planlarım arasında yok (bu tabi ki şuan ki düşüncem, birkaç seneye değişmeyeceğinin garantisi yok). Ya bir yere gider orada yaşarım ya da dönemlik işsiz kalıp uzun süreli gezilere çıkarım. Biliyorsun Türkiye’de iş bulmak kolay değil ama benim biraz iş alanım fazla, o yüzden dönemlik iş bırakmayı deneyebilirim. Pilates eğitmenliği, beden eğitimi öğretmenliği gibi avantajlarım var. Tabi hiç birinin garantisi yok ama çokta geleceğe kafa yorup anı kaçırmak istemiyorum. Hayatın ne getireceği belli değil ve her şey her zaman planladığımız gibi olmuyor.
Hilal Akın

Hilal Akın Vancouver’da

Bize böyle başından geçen birkaç anını anlatabilir misin? İyi kötü fark etmez. Torunlara anlatmalık cinsten olursa süper olur 🙂

Benim en korkunç anım sanırım Belçika’da. Biz Belçika’ya Duesseldorf’tan geçtik ve gidiş dönüşümüzü de Duesseldorf’tan aldık. Yani Brugge’ü gezdikten sonra tekrardan oraya dönecektik. Her şey iyi hoş güzel ama dönüş faciaydı, hayatımda bir ilk ve sondur herhalde. 1 Mayıs gününe denk gelmenin acısını Brugge dönüşünde aktarma yaptığımız Antwerp’te yaşadık. Dönüşümüz Brugge’dan Antwerp’e trenle, oradan da gece 4’te kalkacak otobüsle Duesseldorf’a idi. Yani geceyi yolda geçirecek, fazladan kalacak yer parası vermeyecek ve direk havaalanına gidip dönecektik. Ben tabi Amerika’da havaalanında kaldığımız günler gibi zannedip nasılsa gece ineceğiz trenden, 3-4 saat garda yatarız diye düşündüm. İndiğimiz gibi gar kapandı, 1 Mayıs dolayısıyla herkes sarhoştu. McDonald’s dahi 12’de kapandı (ben her yerde 24 saat açık zannediyordum onları), oteller bizi almadı ve 4’e kadar bilardo salonunda sarhoşların içinde otobüsü bekledik. Ben kötü deneyim de seviyorum, sonuçta ders niteliğinde 🙂
Hilal Akın

Hilal Akın Budapest’de

Güzel anılarım çok, genelde tek gittiğim için seyahatlere, değişik deneyimlerim oluyor ve sürekli yeni bir insan katıyorum hayatıma. Bu sebeple dünyanın birçok yerinde arkadaşlarım var. Sanırım biraz cesurum. Kız başına korkmuyor musun sorusunun yanıtı hep ‘hayır’ oluyor. Korku içinde hareket edersen korktuğun başına gelir sözü tam sana göre olur. Güzel düşün ki güzel olsun 🙂Gezmek isteyenlere ve yola çıkacak olanlara tavsiyelerin nelerdir?

Ben hep derim; para bahane değil önemli olan cesaret. Kimseye bağlı kalmadan ucuz bulduysam bileti alıyorum, katılmak isteyen katılıyor. Sizde aman ben tek başıma ne yaparım, yer yol bilmem, dil bilmem demeyin! Ben ‘How can i go?’ demeyi bilmiyorken tek başıma Kanada’ya gittim. Biraz cesaret en büyük tavsiyem. İlk ve tek başıma tatil amaçlı gittiğim seyahatim Montreal ve oradan da Miamiydi. Montreal’de biraz yalnız gezdim ama Miami’de pek tek kalmadım hatta hala orada tanıştığım arkadaşlarımla konuşuyorum:) Benim için bu yerlere tek gitmek dönüm noktam oldu ve tek başına da tatilin güzel olduğunu anladım.
Hilal Akın

Hilal Akın İtalya – Nemi’de

Gezilerini ucuza getirmek için özel olarak yaptığın bir şey var mı? Yoksa “yok valla, gayet rahat geziyorum” mu?

Sürekli Skyscanner’da takılıyorum. Mail olarak geliyor “Şu, şu an indirimde” diye. Mesela bana göre 500 TL Avrupa gidiş dönüş için pahalı.

Konaklama konusuna gelince ise genelde hostellerde kalırım. Bunun için de Booking benim en büyük dostum. Hostelde kalmanın en büyük artısı ise, eğer tek geziyorsan mutlaka birileri ile tanışıyorsun ve onlarla seyahat ediyorsun. Hostel filmindeki gibi korkunç yerler değil hosteller 🙂 Avrupa’da şu ana kadar her hosteli sevdim. Eğer zaten uçak biletimi ve kalacak yerimi ucuza getiremeseydim, büyük ihtimalle bu kadar gezemezdim.
Hilal Akın

Hilal Akın New York’ta

Bir de gittiğim şehirlerde lüks yerlerde takılmam. Onların yerel lezzetlerini ve yerel yerlerini gezmeyi tercih ederim, bir de pek müze insanı değilimdir. Toplu taşıma genelde kullanmam mesela Budapeşte’de bir günde 21 km yol yapmışlığım var yürüyerek. Bloglardan araştırdığım yerlere giderim ama genelde gittiğim yerlerin yerlileriyle tanıştığım için yerel mekanlara gittim şansıma. Ailemden hiçbir maddi destek almadan gidiyorum her yere. Kanada’ya giderken cebimde 1.000 dolarım ve önümde altı ayım vardı. Ya iş bulacaktım ya da babamlardan isteyip gezmeden dönecektim. Hem işimi buldum hem sonrasında altı ay diye planladığım kalma süremi iki yıla çevirdim. Yani hem gezdim hem de tek başına yaşamanın keyfini çıkardım. Evet, hepsini kendim yaptım.Bir gün hiç unutmuyorum, bavul hazırlıyorum babam geldi dedi ki ‘Nereye Hiloş?’. “Baba Amsterdam’a gidiyorum” dedim ve tepkisi; ‘Hee tamam’ oldu. Ailem de hiçbir şekilde kısıtlamaz, hatta destekliyorlar. Sadece gidip oralarda yaşamamı istemezler o kadar 🙂

Hilal Akın

Hilal Akın Las Vegas’ta

Seyahatlere tek mi çıkıyorsun, yoksa başkaları da sana katılıyor mu? Tek ise tek gitme nedenlerin ya da başkaları ile gitme nedenlerin nedir? Tek ve başkaları ile gezme arasında ne gibi farklar var sence?

Tek çıkmak tercihim. Şimdi neden tek gidiyor bu kız yoksa insan sevmiyor mu diye düşünmeyin. Ben her kafadan ayrı ses çıkmasını sevmiyorum. Benim gitmek istediğim yerlere gitmek istemezse ben zevk alamıyorum yani uyumsuz insanla yapamam. Bazen seyahatte dahi kimseyle tanışmama isteğim oluyor. Budapeşte’de dört gün kaldım ve tek gezdim o zamanki ruh halim onu yapmak istiyordu ama Miami’de bir saniye bile tek kalmamıştım. Tek gezmek en güzeli! Deneyin bana hak vereceksiniz. Ben uyumsuz biri değilim ama karşımdaki benim isteklerime uyum sağlamadığında deli oluyorum 🙂
Hilal Akın

Hilal Akın Key West’te

Sence sürekli gezmenin ve yeni yerler keşfetmenin insana ne gibi faydaları olur?

Yeni yerler keşfetmek demek yeni bir bakış açısı daha kazanmak demektir. Ben her gittiğim yerde onların kültürlerine ayak uydurmaya çalışıyorum ve başardığımı düşünüyorum açıkçası. Yeni yer yeni insan demek ve her gittiğiniz yer sizi bir üste çıkararak hayata daha geniş bir pencereden bakmanızı sağlar. Şu ana kadar gittiğim yerler genelde gelir seviyesi ve yaşam kalitesi yüksek yerlerdi. Bu yüzden Asya’ya geniş çaplı bir gezi yapmak istiyorum, bir de hayata o pencereden bakmak için. Her seyahat benim için iyi veya kötü bir tecrübe ve bu tecrübelerim birikerek benim servetim oluyor. Belki maddi anlamda her kazandığımı kenara atıp birikim yapamıyorum ama güzel deneyim kazanıyorum ve hayatı yaşayarak tecrübe ediyorum. Bu da benim anlayışımdaki birikim biçimim 🙂Bende şöyle bir algı oldu; biliyorsun İstanbul pahalı bir şehir ve burada ailenle bile yaşasan yaşam pahalı geliyor. Bu yüzden hafta sonları çılgınlar gibi gece dışarı çıkacağıma diyorum ucuz uçak bileti bulup yeni bir yer keşfederim:) Türkiye veya yurt dışı fark etmiyor.

Hilal Akın

Hilal Akın Los Angeles – Universal Studios’ta

Turist mi gezgin mi? Gittiğin yerleri turist gibi gezip sadece popüler yerleri mi geziyorsun? Yoksa şehre dalıp, lokal mekanlarda yerel halkla kaynaşmaya mı çalışıyorsun? Ya da her ikisi de mi? Senin tercihin nedir ve neden?

Kesinlikle gezgin! Çok müze insanı da değilim zaten. Genelde halkın içine karışırım. Hostellerde kaldığım için genelde oradaki çalışanlar güzel tavsiyeler veriyor. Popüler yerlerin hepsini olmasa da onları da gezerim ama genelde lokal mekanlar tercihim. Yemek yerlerini ise ya bloglardan ya da TripAdvisor gibi yerlerden bakıyorum. Hangisinin puanı yüksekse deniyorum. Eee bunlar da sanırım popüler yerler oluyor 🙂 Çok alakasız görünse de sokak satıcısında da o an hoşuma giden bir şey olursa alıyorum. Açıkçası bütçemi aşmadığı sürece her ikisine de varım. Gezgin olmak bana göre daha çok o şehirde kaybolmaktır. Ben yukarıda da dediğim gibi genelde yürüyerek, değişik sokaklarına girerek, kaybolarak gezmeyi seviyorum.
Hilal Akın

Hilal Akın Prag’da

Hilal Akın Instagram Sayfası için Tıklayınız.

Hilal Akın Blog Sayfası için Tıklayınız.

Hilal Akın
Bu Yazıya Puan Verin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]