Merhaba!!! Yine bir röportaj ile karşınızdayım! Bu sefer böyle parasız ve uzun süreli, kesintisiz dünya turu yapanlarla değil de ismiyle dikkatimi çeken bir gezgin ile röportaj yaptık. Gezgin Veteriner! Üstelik hem geziyor, hem yazıyor, hem okuyor hem de çalışıyor. Bakalım ne yapıyormuş Gezgin Veteriner.

Gezgin Veteriner

İlk olarak bize kendinden bahseder misin? Ne yapar Gezgin Veteriner? Neden Gezgin Veteriner? Gittiğin yerlerde veterinerlik konusunda bir şeyler mi yapıyorsun?

Gezgin Veteriner aslında felaket yoğun bir adam. Nöbet sistemiyle bir klinikte çalışıyorum 5 gün boyunca 24 saat çalışıyorum. Klinikte yatıp kalkıyorum. Hafta sonlarını ise kendime ayırıyorum. Aynı zamanda yoğun ve zor bir doktora eğitimime devam ediyorum. Bu yüzden her hafta Bursa’ya derslere gidiyorum. Bütün bunların dışında Uluslararası İlişkiler 4.sınıf öğrencisiyim. Eğitim, hayatımın her anında yoğun olarak devam ediyor. Aynı zamanda yazarım ve bugüne kadar yayınlanmış üç kitabım var. Bunun dışında hala yazmaya devam ediyorum. Yeni kitap projelerim üzerinde çalışıyorum. Bütün bunlardan arta kalan vakitlerde de gezilerimi yapıyorum.Gezmelerim aslında 2010 yılında Polonya’ya gitmemle birlikte başladı ve o gün bugündür geziyorum. Özellikle son 1,5 yıldır ciddi seviyede gezmeye başladım ve “Gezgin Veteriner” sayfamı kurdum. İsim olarak biraz sempatik ve dikkat çekeceğini düşündüğüm için Gezgin Veteriner’i seçtim. Bu yola çıkarken amacım genç veteriner hekim arkadaşlara da rol model olmaktı. Bu yüzden özellikle veteriner camiasında yavaş yavaş dikkat çekmeye başladığımı düşünüyorum.Gittiğim yerlerde şu anlık kısa geziler yaptığım için pek fazla kendi mesleğimle ilgili çalışmalar yapmıyorum ve yapmak niyetinde de değilim. Çünkü bir an olsun iş hayatında sıyrılmak için, kafamı boşaltmak için bu gezileri yapıyorum. Fakat dünya turuna çıktığımda gittiğim her ülkede bu konuyla ilgili kliniklerde gözlemlerde bulunmak ve bazı gönüllülük programlarında çalışmak hayalim var.

Gezgin Veteriner

Avrupa’da bir ülkede yaşadınız mı?

Evet yaklaşık 1,5 yılımı yurt dışında geçirdim ve hayatımın değişmesine sebep olan tecrübelerdi. 2010-2011 yılları arasında Polonya’da Erasmus programıyla öğrenimimi sürdürdüm ve burada geçirdiğim bir yıl boyunca Avrupa’nın ve Polonya’nın birçok yerini gezip görme, yeni kültürleri keşfetme şansı yakaladım. İnanılmaz bir tecrübeydi. Unutulmaz dostluklar elde ettim. 2012 yılında da İspanya’da 3 ay boyunca özel bir hayvancılık firmasında yine Erasmus staj programıyla çalıştım. Burada da İspanyolcamı geliştirme şansı buldum ve İspanyolları yakından tanıma fırsatı yakaladım.

Gezgin Veteriner

Bugüne kadar kaç ülke ve şehir gezdin? Gelecek rotan belli mi?

Bugüne kadar 22 ülke 58 şehir gezdim. 2018’de yine her ay bir ülke projem kapsamında Ocak’ta Azerbaycan, Şubat’ta İsrail, Mart’ta Rusya, Nisan’da Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya, Mayıs’ta Kıbrıs, Haziran’da Ukrayna ve İngiltere, Eylül’de Mısır gezilerim var. Temmuz ve Ağustos aylarını daha kararlaştırmadım ama muhtemelen Türkiye içindeki gezilerime ayıracağım. Gördüğünüz gibi dokuz ay boyunca yoğun bir gezi programım var.

Gezgin Veteriner

Gezgin Veteriner’i hem gez hem çalış şeklinde bir projeye dönüştürmeyi düşünüyor musun? Düşünüyorsan nasıl bir proje? Her ay bir ülke projelerin ne zamana kadar sürecek?

Aslında şu an tam o dediğinizi yapıyorum. Yoğun bir şekilde çalışıp arada 3-4 günlük kaçamak şeklinde geziler yapıyorum. Sonuçta bir işim ve sorumluluklarım var ve belli ölçülerde belli zamanlarda program yapmam gerekiyor. Bu yüzden doktora eğitimim bitene kadar bu şekilde gezmeyi planlıyorum. Doktora bitince işi gücü bırakıp, sırt çantamı takıp direk Amerika kıtasına uçacağım inşallah ve oradan bütün dünyayı gezmeye başlayacağım. Doktora sürecinde aynı zamanda çalışıyor olacağım için ciddi bir para biriktirme sürecini de yönetiyor olacağım. Bugüne kadarki tecrübelerimle gördüm ki, kim ne derse desin gezmek ciddi maddi kaynak gerektiren bir iş. Ben ucuza şöyle gezdim böyle gezdim diyenlere pek inanmıyorum. Her ay bir ülke projem dediğim gibi doktora eğitimim bitip yeterli parayı biriktirdiğime emin olduğum süreye kadar devam edecek. Şu an öngördüğüm süre 1,5 yıl.
Gezgin Veteriner

Gezmek isteyen arkadaşlara kesinlikle görmelisiniz dediğin yerler var mı?

Ben şu ana kadar Avrupa’yı detaylı gezdim. Bu yüzden önerilerim şu anlık Avrupa ile sınırlı olacak. İnşallah yeni yılla birlikte Ortadoğu ve Kuzey Afrika ile ilgili tavsiye verme yetisine ulaşacağım. Bence Avrupa’da mutlaka gidilmesi gereken yer Budapeşte’dir. Tarihi dokusu, Tuna Nehri’nin şehre kattığı o inanılmaz güzellik ve üzerini süsleyen köprülerin oluşturduğu havayı mutlaka insanların yaşaması lazım diye düşünüyorum. Onun dışında Berlin’de hem modernizmi hem de tarihi aynı anda barındıran ve gittiğinizde canınız sıkılmayan ender şehirlerden biri. Gezecek görecek o kadar fazla şey var ki, insan çok uzun süre keyifli zaman geçirebilir. Son olarak da Atina diyebilirim. Gezginlerin pek bahsetmediği yerlerdendir Atina aslında. Gittiğinizde size normal bir Ege kasabası havasını verir. İşte beni çeken de buydu. İnsanların Türk dediğimizde bize gülmeleri, mutlu hissettirmeleri, bütün yiyecek içeceklerin aynı olması Avrupa’nın diğer ülkelerinde hiç rastlanılmayan bir şeydi benim adıma. Gezginlere tavsiyem bu üç şehri mutlaka görmeleri yönündedir.
Gezgin Veteriner

Seni en çok büyüleyen yerler nereler oldu? Bununla birlikte en çok hüsrana uğratan yerler var mı?

Bir önceki soruda da değindiğim gibi benim için Budapeşte ve Berlin’in yeri ayrıdır ve mutlaka görülmesini tavsiye ederim. Aslında şehirden ziyade o gezinizde yaşadıklarınız, arkadaşlarınızla paylaştıklarınız da o geziyi unutulmaz ve güzel kılan etmenler. Belki de benim için Berlin ve Budapeşte orada yaşadıklarım yüzünden çok güzel hissiyatlar uyandırıyor.Beni tek kelimeyle hayal kırıklığına uğratan yer ise Paris, Paris, Paris. Eyfel Kulesi, Şanzelize, Louvre… Bu şehirde bunlar dışında inanın başka hiçbir şey yoktu. En azından benim açımdan. Ayrıca çok kozmopolit bir yapısı var ve bu bende olumsuz bir his bıraktı. Her tür insan var yani. Öyle aşk şehri falan da değil bence. Genel olarak Fransızları ve ekollerini sevmediğim için de bir bilinçaltı oluşmuş olabilir ama bir daha çok ucuza bir bilet denk gelmediği sürece Paris’e gitmem.

Gezgin Veteriner

Bize böyle başından geçen birkaç anını anlatabilir misin? Seyahatin üzerinden 50 senede geçse de unutamayacağın, ileride torunlarına anlatacağın cinsten bir hikayen var mı?

2012 yılında Avrupa’nın en soğuk kışı yaşanmıştı ve biz o kış Ukrayna’daydık. Düşünün sokakta donarak ölen hayvanlar görmüştük. O derece dondurucu soğuktu. Biz de ucuz olsun diye Ukrayna’dan Polonya’ya 1990’lardan kalma eski püskü bir otobüsle dokuz saatlik bir yolculuğa çıktık. Yolda otobüsün kapılarının açık gitmesinden mi bahsedeyim, ellerimizin ayaklarımızın donmasından mı bahsedeyim, otobüste sigara ve alkol kaçakçılarının sürekli bizi taciz etmesinden mi bahsedeyim, otobüsün hiçbir şekilde tuvalet molası vermemesi üzerine bizim de otobüsün diğer sakinleri gibi arka merdivenlere tuvaletimizi yapmamızdan mı bahsedeyim? Hadi bunlar tamam, bir de Polonya sınırında saatlerce tutulup, çantalarımızın en ücra köşelerine kadar aranıp, sırf kaçakçılar yüzünden suçlu muamelesi görüp saatlerce sorgulanmamızı mı anlatayım. İnanılmazlarla dolu bir dokuz saatti ve sonunda Polonya’nın Lublin şehrine vardığımız tek güzel şey otogarda Türk dönerciye rast gelmemiz ve sıcak bir çay içip her şeyi unutmamızdan mı bahsedeyim. İnanın bu hikâye başlı başına bir kitap olur. İnşallah ileride çıkaracağım gezi anılarımda bu hikâyeyi, takipçilerimizle paylaşacağım…
Gezgin Veteriner

Peki son olarak gezmek isteyenlere ve yola çıkacak olanlara tavsiyelerin nelerdir?

Öncelikle ön yargılarından bir kenara bırakıp; dil, para, kaybolma, vize vs. korkularından kurtulmaları ve bir yerden başlamalarını tavsiye ediyorum. Hepimiz yoğun hayatlar içindeyiz ve zamanı hızlı yaşıyoruz. Kazandığımız paraları giyime kuşama ve şu an sayamadığım birçok boş harcamaya ağırlıklandırıyoruz. Benim tavsiyem bu harcamaları en aza indirip, mümkün olduğunca ucuz bilet kovalayıp, değişik ülkeler, şehirler, insanlar keşfederek ruhumuzu doyurmak için paralar harcamak.

Gezgin Veteriner’in Instagram’ı için tıklayın.

Gezgin Veteriner’in Blog sitesi için tıklayın.

Diğer Hafta Sonu Gezginlerimiz:

Hafta Sonu Gezgini Hilal Akın ile Röportaj. 15 Ülke 30 Şehir!

Öykü’nün Öyküleri! Öykü Yalçın, Çalışırken de Gezilebileceğini Bizlere Gösteriyor!

Gezgin VeterinerGezgin Veteriner

Yorum Bırakmayı Unutmayın 🙂
Bu Yazıya Puan Verin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]