Ertuğrul Baştuğ, yaklaşık 5 aydır yollarda. Kendisine birkaç soru sordum. Sürekli yollarda olduğu için elinden geldiğince cevap vermeye çalıştı. Çok sağolsun : ) Umarım bu yazıyı beğenirsiniz!

Ertuğrul Baştuğ

Ertuğrul Baştuğ ilk olarak bize kendinden bahseder misin? Seyahate çıkmadan önce nasıl bir hayatın vardı ve seni bu seyahate çıkmaya teşvik eden ne oldu? Bu seyahate çıkmak için hayatında ne gibi değişiklikler yaptın?

Aslında bende hepiniz gibi sıradan normal biriyim. Seyahate çıkmadan önce futbol oynuyordum fakat iki kere sakatlandım. Zaten işe git gel şeklinde süren bir hayattan ve İstanbul’dan da bunalmıştım. Bu nedenle kendimi yollara vurmaya karar verdim ve işte yollardayım.

Ertuğrul Baştuğ

Peki gezilerini nasıl finanse ediyorsun? Otostop ve parasız demişsin ama sonuçta uçak kullanıyorsun ve en azından azda olsa para ihtiyacı oluyordur. Konaklama ve yemek için Workaway gibi sistemler mi kullanıyorsun? Çadırda kalınca da yemek lazım olur:) Kısacası klasikleşen bir soru olan, para konusu.

Seyahate çıktığım zaman sadece 50 kuruş param vardı : ) Boncuk satarak geziyorum. İlk 3-4 sıkıntı yaşadım. Ondan sonra gezeceğim yerler için önce boncuk satıp para biriktirmeye başladım. Para biriktirdikten sonra gezeceğim yerlere gidiyorum.

Genelde otostop ile seyahat ediyorum. Çadırda, Hostelde kalıyorum ve Couchsurfing yapıyorum. Ama dediğim gibi gideceğim yere gitmeden önce boncuk satıp para biriktiriyorum. Parasız gezilmiyor.Ertuğrul Baştuğ

Ertuğrul Baştuğ

Peki ne zamandır yollardasın? Nereleri gördün ve planda neler var? Seyahatler planlı mı oluyor yoksa akışına mı bıraktın?

Şu ana kadar 5 ay oldu. Genelde Asya ülkeleri olduğu için bütçem nereye uyarsa oraya gidiyorum. Şu an Kamboçya’dayım.  Şu ana kadar Malezya, Singapur, Endonezya, Tayland’a gittim. Bir daha ki hedefim Güney Kore’ye gitmek (Biz bu röportajı yaptığımızda henüz gitmemişti. Fakat şu an Güney Kore’de). Güney Kore’den de Japonya, Tayvan ve Hong Kong’u görüp, Hindistan’dan Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorum. Toplam bir sene daha yollarda olmayı düşünüyorum.

Ertuğrul Baştuğ

Ertuğrul Baştuğ

En sevdiğin yerler nereler oldu ve neden?

En sevdiğim yer şu ana kadar Endonezya oldu. Bali ve doğu kısmı en sevdiğim yerler oldu. Peki neden oldu? Çünkü doğası büyüleyici. Bence herkesin ölmeden önce Endonezya’yı, Bali’yi görmesi lazım. Yani Endonezya’yı doğası yüzünden sevdim.

Dipnot: Endonezya’da en sevmediğim yer Cakarta oldu.Bize başından geçen birkaç güzel anını ve kötü anların varsa onları anlatabilir misin?

Şimdi sen böyle deyince aklıma gelmedi : ) Ama genel olarak Bali’de yaşadıklarım diyebilirim. Ayrıca cebimde hiç para olmadığı halde Bali’de tüm tapınaklara bir şekilde yolunu bulup hiç para ödemeden girmemde Bali’de yaşadığım güzel anılardan sayılır belki : ) Aslında genel olarak seyahat boyunca cebimde bir kuruş para olmadan çok güzel yerlerde çok güzel şeyler görmem oldu diyebiliriz. Çünkü bir sürü güzel anım var.

Kötü olay dersek, bir gece Tayland’da hapishaneye girdim. 4 tane Taylandlı ile beraber bir gece hapiste yattık. Bu baya kötü bir olaydı.

Ertuğrul Baştuğ

Yola çıkacak ve çıkmak isteyen arkadaşların önerilerin ve tavsiyelerin var mı?

Ben gezmek istiyordum ve param yoktu. Fakat paranız varsa paranızla yola çıkın, parasız çıkmayın 😀

Eğer Asya’ya geliyorsanız üstünüze başınıza çok fazla şey alıp çantanızı ağır yapmayın. Böyle 3-4 tişört, 1 hamak yeterli.

El emeğiniz ile yapabileceğiniz bir şeyler varsa el emeğiniz sayesinde ya da bir yerlerde çalışarak kolayca para kazanabilirsiniz.

Ertuğrul Baştuğ’un Ana Tavsiyesi: Korkmayın yola çıkın! Her şey bir şekilde oluyor. Sadece yola çıkmak isteyin yeter. İnsanlar gerçekten yardım sever ve sırt çantalılara yardım ediyorlar.

Ertuğrul Baştuğ

Bu görselde 3 tane Türk gezgini görüyorsunuz. Beraber bir noktada görüşmüşler. Solda Ensar Sevindik, ortada Didem Mollaoğlu ve sağda Ertuğrul Baştuğ. Umarım şu an hepsinin yolculukları güzel geçiyordur.Notlar:

Gezgin Notu: Sürekli yollarda olduğum ve şarj sıkıntısı çektiğim için sorulara çok ayrıntılı yanıt veremedim. Umarım Türkiye’ye döndüğüm zaman yüz yüze bir röportaj yaparız ve bunları daha ayrıntılı konuşuruz.

Yazar Notu: Belki döndüğü zaman video şeklinde bir röportaj yaparız.

Ertuğrul Baştuğ Instagram hesabına buradan erişebilirsiniz.

Ertuğrul Baştuğ Facebook hesabına buradan erişebilirsiniz.

Ertuğrul Baştuğ

Yolun Açık Olsun Ertuğrul! Güzel Haberler Bekliyoruz Senden!

Ertuğrul Baştuğ Fotoğraf Galerisi :

Bu Yazıya Puan Verin!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]