Çek Cumhuriyeti’nde Araba Turu!

Selam ey güzel okur! Hep röportaj hep röportaj olmasın. Arada ben de bir şeyler yazayım. Özlemişsinizdir 😛 Bu sefer size Çek Cumhuriyeti’ndeyken Prag’dan yola çıkıp Cesky Krumlov şehrinde bitirdiğimiz araba yolculuğundan bahsedeceğim.

Yıllar önce Prag’da Erasmus öğrenci değişim programı ile okuduğum sıralarda okuldaki buddy’miz olan arkadaş dedi ki “hadi gelin sizi Prag dışında gezdireyim”. Eeee doğal olarak biz de “neden olmasın dedik” ve hazırlanıp ertesi gün koyulduk yollara. Sonuçta ülkenin zaten bir ucundan diğer ucuna gitmek arabayla 2 saat sürdüğü için bir road trip ne kadar sürebilir ki! Neyse sabah Prag’dan çıkıp yola koyulduk. Rotamız ise Benešov’da bulunan Castle Konopište, Tábor, Bechyne, Hluboká nad Vltavou (Disney gibi kalesi olan bir yer) ve son olarak Cesky Krumlovda bitiyor.

Çek Cumhuriyeti

İlk olarak Castle Konopište ile başlayalım o zaman!

Castle Konopište, Prag’dan 50 km uzaklıkta bulunan bir av kalesi, Benešov’un biraz dışında yer alıyor. Ben burada tarihinden falan bahsetmeyeceğim. Merak eden olursa Google amca ve Wikipedia orada (: Kale görsellik olarak güzel, diğer av kalelerine göre biraz daha küçük gibi geldi bana. Bahçesinde bir ayı mevcut. Aslında ayılar biri dişi biri erkek olmak üzere 2 taneymiş. Ama sağolsun akıllının biri ayıya içinde çivi olan bir elma atmış ve ayının birini öldürmüş.  Neyse ben susayım da biraz kale’den görseller paylaşayım (Şu an farkettim biz kalenin dışarıdan fotoğrafını çekmemişiz).

Castle Konopište

Fotoğraf 1: “Aha bak bu kadar geyik vurdum” köşesi. Çünkü orada öylece duran, otobur bir hayvanı vurmak çok matah bir şey.

Castle Konopište

Fotoğraf 2: Bu da eşi bir gerizekalı tarafından öldürülmüş olan yalnız ve üzgün ayı.

Castle Konopište

Fotoğraf 3: Bildiğin avlu. Düz avlu işte.

Castle Konopište

Fotoğraf 4: Ben çok iyi, çok güzel avcıyım heykeli.

Castle Konopište

Fotoğraf 5: Bu da öyle bir şey işte.

Castle Konopište

Fotoğraf 6: Bu şey ya. Dayımgil böyle ayı öldürdü. Amcamgil aslanı böyle vurdu. Halamın oğlu çıplak elle geyik avladı. Ben yarı ejderha yarı yılan olan 3 başlı yaratığı mızrakla öldürdüm köşesi. Herkesin heykeli var burada. Bazısı öyle sadece silahla duruyor. Bazısı ise bir şeyler avlarken heykelleştirilmiş. O zamanın instagramı işte burası. Adamlar like kasıyor!

Castle Konopište

Fotoğraf 7: Bu da çok başarılı kale fotoğrafımız. Ne içtiysek artık

Burayı bitirdikten sonra Tábor’a doğru yola koyuluyoruz!

Tábor

Tábor

Tabor, Çek Cumhuriyeti’nin Güney Bohemya İlinde yer alan bir kasabaymış. Şehrin olayı garip garip fantazileri olmasıymış! Bakın bu fotoğraf bunun kanıtı!

Tábor

Şaka ya şaka! Bildiğin düz küçük bir kasaba hatta zamanında savaşta falan saklanmak için minik bir yer altı şehri de yapmışlar. Ama çok tatlı bir kasaba. Orta Avrupa’nın yerleşim ve bina şeklini çok beğeniyorum!

lord commander

Bu da Lord Commander ama adını unuttum. Neyse.. O zaman baretlerimizi taktığımıza göre yer altı şehrine girebiliriz!

Tábor

Tábor

Tábor

Tábor

Bizim Kapadokya’da bulunan yer altı şehirlerinden sonra burası sadece bir tane oda gibi geliyor insana. Baya minik ve o kadar ayrıntı düşünülmemiş. Kapadokya yazısını merak edenler için link burada.

Tábor ile ilgili söyleyecek çok bir şeyim yok aslında. Tábor tam anlamıyla şirin, güzel, minik bir Avrupa kasabası. Hani bırakın beni Tábor’a yaşarım yani! Bir de söyleyecek bir şeyim varsa da unutmuşumdur üzerinden 4 yıl geçmiş(o kadar olmuş mu ya!). Onun yerine Tábor meyanından biraz foto paylaşayım.

Tábor Fotoğrafları: 

Tábor’da bittiğine diyoruz ki bir yere gidip yemek yiyelim. Sonuçta gideceğimiz yer bizim için yeni olacağı için yine gezmiş olacağız. Böylece Bechyne’ye doğru yola koyuluyoruz.

Bechyne

Hayır Bechyne’i anlatacağım dedim ama baktım ki fotoğraf yok 😀 Burası baya küçük bir yer böyle ama harbi baya küçük! Ama çok güzel ballı domuz yapıyorlardı. Hâla tadını unutmam!

Bechyne

Bechyne

Bechyne, Tábor’a 20 km uzaklıkta bir yer. Baya yakın yani anlayacağınız.  Nüfusu bildiğin 6-7 bin civarı ama Avrupa’nın sevdiğim bir olayı var. O da şu, nüfusu az olmasına rağmen, küçük olmasına rağmen yine de insanların hayat kalitesi yüksek. Yine lüks ve şık restoranları var, şirin kahve dükkanları, publar ve barlar, şehir merkezinde güzel mekanlar vs. Yani nüfus az, şehir küçük diye bir olay yok adamlarda. Adamlar her türlü yaşam kalitesini yüksek tutmaya çalışıyorlar. Bayılıyorum bu olaya.

Bechyne

Hadi Hluboká nad Vltavou’a gidelim! (Burada arka fona bir aksiyon müziği koyun ki fotoğrafla uysun)

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou, bronz çağda kurulmuş ve tam bir orta çağ görüntüsüne sahip güzel bir yerleşim yeri. Kasabanın binalarında tam bir tudor tarzının hakim olduğunu görüyoruz.

Hluboká nad Vltavou’da birer kahve alıp direkt olarak kaleye gidiyoruz. Zaten kalenin adı da Hluboká nad Vltavou. Hluboká Kalesi diyen de var. Kale bildiğin Disneyland kalesi gibi. İçeriden prenses, Mickey Mouse falan çıkacak diye bekliyor insan. Yanlış hatırlamıyorsa burası da av kalesi olarak kullanılıyordu. Zaten her yerde geyik kafası olması da belli ediyor.

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou

Kasabanın ana turistik olayı bu kale. Onun dışında dediğim gibi mimari olarak da üzerinizde tam bir orta çağ izlenimi bırakan güzel bir kasaba. Çek Cumhuriyeti’ne gidenler sadece Prag’ı görmesinler. Bana göre Çek Cumhuriyeti baştan aşağı çok güzel bir ülke. Hatta en sevdiğim Avrupa ülkelerinden birisi kendisi.

Böyle olmayacak. Ben size direkt Hluboká nad Vltavou Kalesi fotoğraflarını paylaşayım.

Hluboká nad Vltavou’dan sonra rotamızın son noktası olan Cesky Krumlov’a doğru dökülüyoruz yollara!

Cesky Krumlov

Araba yolculuğumuzun son rotası Cesky Krumlov. Burada hem şehir merkezini hem de kaleyi göreceğiz. Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti’nde Prag’dan sonra en çok turist çeken ve bilinen yer. Cesky Krumlov, güzel mimari ile yine bize tam bir orta çağ havası yaşatıyor fakat bunun yanında yapılaşma şekli nedeniyle tam bir tablo görüntüsüne sahip. Cesky Krumlov kalesinden kuş bakışı baktığımız zaman merkezin, nehrin ortasında yuvarlak bir şekilde yerleştiğini görüyorsunuz ve yanında akan nehir ile birlikte çok güzel bir görüntü yaratıyor!

Cesky Krumlov

Cesky Krumlov

Bundan sonra da yine bir fotoğraf albümü yapıp bence bitireyim yazıyı. Çok uzattım yine. Zaten fotoğraf kalitemiz ortada (:

Cesky Krumlov fotoğrafları:

Artık turumuz bittiğine göre haydi evimize dönelim! Cesky Krumlov’dan Prag’a doğru yola koyuluyoruz. Umarım yazıyı beğenmişsindir. Yazı biraz uzun oldu yine ama ne yapalım. Eğer buraya kadar gelmişsen bir hediyeyi hak ettin. Eğer burayı okuduysan yoruma bir şey yaz. Böylece sonuna kadar okuduğunu ya da okumadan burayı görüp hile yaptığını anlayayım (:

Okuduğun için Teşekkürler!

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti’nde Araba Turu!” için 15 yorum

 • 23 Eylül 2017 tarihinde, saat 21:44
  Permalink

  Ben fotoğraf görmeyi beklemiyordum, bence çok şahane. Gidersek çizelim bu rotayı

  Yanıtla
  • 24 Eylül 2017 tarihinde, saat 00:05
   Permalink

   Sağol! Makina güzeldi ondan 🙂 Yoksa bizde yetenek yok 🙂 Çiz tabi. Ben başka rotalarda çıkartırım size 🙂

   Yanıtla
 • 24 Eylül 2017 tarihinde, saat 23:57
  Permalink

  Beğendim,güzel olmuş👍🏿Devamını bekliyorum

  Yanıtla
  • 25 Eylül 2017 tarihinde, saat 03:30
   Permalink

   Çok Sağol! 🙂 İçimden geldikçe yazıyorum. Teşekkürler 🙂

   Yanıtla
 • 2 Ekim 2017 tarihinde, saat 13:07
  Permalink

  Ellerine sağlıık, eğlenceli bir yazı olmuş

  Yanıtla
 • 22 Aralık 2017 tarihinde, saat 00:23
  Permalink

  Merhaba bu yazıda ilgimi çeken ilk şey burda erasmus programınıza katılmanız oldu,bende şuan araştırma yapıyorum ,bir yıl sürelik için gerçekten memnun kaldınız mı ,çok güzel bir şehir prag fakat okumak için de uygun mudur?

  Yanıtla
  • 22 Aralık 2017 tarihinde, saat 10:04
   Permalink

   Merhaba, Bence memnun kalırsın. Ben Avrupa’da çoğu şehre gittim ama favorim hep Prag’dır. Yaşamı, şehir yapısı vs her şeyi ile çok severim. Hangi okulda okuyacaksın? Yardımcı olmak isterim.

   Yanıtla
   • 23 Aralık 2017 tarihinde, saat 22:42
    Permalink

    açıkcası gitceğim belli değil sınavı eçtim yakın bir tarihte tercih edeileceğim ülkeler belli olucak ,gönlüm pragdan yana ,okullardan bir araştırma yapmadım ama mimarlık okuyacağım,inşallah olur ,orada olmak isterim.

    Yanıtla
 • 23 Aralık 2017 tarihinde, saat 22:47
  Permalink

  açıkcası gitceğim belli değil sınavı eçtim yakın bir tarihte tercih edeileceğim ülkeler belli olucak ,gönlüm pragdan yana ,okullardan bir araştırma yapmadım ama mimarlık okuyacağım,inşallah olur ,orada olmak isterim.

  Yanıtla
 • 30 Ocak 2018 tarihinde, saat 22:18
  Permalink

  Merhaba, Pragda yaşam nasıl peki? Pahalılığı ucuzluğu?

  Yanıtla
  • 31 Ocak 2018 tarihinde, saat 15:03
   Permalink

   Merhaba Tanya,

   Prag, birçok avrupa şehrine göre ucuz fakat ülkemizin parasının değer kaybetmesiyle birlikte artık o kadar ucuz değil. Ama hâla İstanbul gibi şehirlere göre hâla çok ucuz sayılır 🙂 Billa market var. Oranın Bim’i ama daha kaliteli. Oraları da kullanmayı unutma 🙂

   Yanıtla
   • 1 Şubat 2018 tarihinde, saat 13:49
    Permalink

    Peki, dil konusunda nasıllar. Sadece çekçe mi kullanıyorlar. İngilizceleri falan nasıl? Birde diğer şehirlerinin fiyatlarıyla Prag’ın fiyatları değişiyor mu yoksa hemen hemen aynı mı? Proje için seçmek istediğim ülke Çek Cumhuriyeti de 🙂 Teşekkürler 🙂

    Yanıtla
    • 1 Şubat 2018 tarihinde, saat 22:08
     Permalink

     Diğer ülkeler hangileri?

     Avrupanın en çok turist alan ülkerinden birisi. Eğitim içinde gelen çok var 🙂 Yani ingilizce sıkıntın olmasın 🙂 Fiyat olarak hangi ülkelere göre kıyasladığına göre değiştir.

     Yanıtla
 • Geri bildirim: Marmara Adası Gezi Rehberi | Savage And Free Seyahat Yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + 13 =